Niby nic wielkiego – zajęcia plastyczne, ruchowe i muzyczne. A jednak dwudziestka gryfowskich dzieci miała przez miesiąc radosne, ciekawe, edukujące w wielu kierunkach, zaczarowane godziny wśród książek i w doborowym towarzystwie. Wszystkie zajęcia tworzone były tematycznie, z wykorzystaniem książki, jako najlepszego narzędzia inspiracji. W naszej bibliotece stworzyliśmy lodziarnię (z prawdziwymi lodami), krainę piesków, skrzynię pełną skarbów „Skarb Arubaby” oraz zgłębiliśmy tajemnice „Wielkiej encyklopedii krasnoludków”.

Mamy za sobą także dzień wyjątkowo pełen wrażeń – spotkanie z ratownikiem medycznym panem Patrykiem Bobikiem. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się mnóstwa informacji na temat pracy ratownika medycznego, obejrzeliśmy sprzęt niezbędny do ratowania życia, a także karetkę, którą pan Patryk do nas przyjechał. Poznaliśmy też, a jakże, zasady udzielania pierwszej pomocy.

Drugi tydzień rozpoczęliśmy podróżą po bajkach z różnych stron świata, poznając przy tym kulturę i obyczaje panujące m.in. w Chinach, Indiach i Afryce. Nieobce są nam obecnie także instrumenty muzyczne, wiemy, jak powstaje dźwięk i co to znaczy namalować muzykę, a wszystko to dzięki książce „Łowcy dźwięków”.

Dzieci wykonywały ozdobne ramki na zdjęcia, maskotki z włóczki (pompony), malowały letnie krajobrazy w parku (tu dziękujemy paniom Bożenie Raubo i pani Ewie Śliwińskiej za pomoc w opiece nad dziećmi). Odwiedził nas bajkowy „Siedmiopiórek” (ptaszek który zgubił swoje 7 piórek), układano puzzle i domki z widokówek, były też morskie stworzenia czyli „Co kryje się w głębi oceanu” oraz zielone żabki z papierowych talerzyków. Nowym pomysłem było stworzenie lokomotywy pełnej kwiatów, które zakupiono wspólnymi siłami. W ostatnim tygodniu w bibliotece królowały smerfy, czego pokłosiem jest wspólnie namalowana przez dzieci wesoła wioska smerfów. Mieliśmy też wakacje z babcią czyli warsztaty artystyczne, które zawdzięczamy pani Marii Morawskiej i pani Krystynie Lisowskiej. Podjęły one próbę nauki dzieci dziergania na drutach i na szydełku, pokazały im technikę wyszywania oraz opowiadały o swoim dzieciństwie.

W dalszym ciągu spotkań malowaliśmy na szkle i kamionce, wykonywaliśmy wakacyjne latarenki z pudełek od mleka, malowaliśmy akwarelami kolory lata i tęczy i stworzyliśmy parasolki z papieru. Najlepsza na rozruszanie okazała się zumba, instruktorka Karolina Cierlik pokazała nam jak ją tańczyć i czerpać z tańca radość (serdecznie dziękujemy!).

Podczas hucznego zakończenia lata w bibliotece odbył się m.in. wspólny pokaz tańca, którego dzieci nauczyły się na zajęciach. Nagrody za 100% frekwencję otrzymali: Ala Majkoś, Sonia Tomasik, Anastazja Cierlik, Monika Misiak i Mateusz Karaczun. Rozdano też drobne niespodzianki za prace plastyczne, które można podziwiać w holu biblioteki. Był też poczęstunek dla wszystkich uczestników zajęć i tu dziękujemy pani Elwirze Urbańskiej, rodzicom dzieci oraz pani Bogumile Karaczun. Dziękuję także dzieciom za mile spędzony czas w bibliotece i już zapraszam na równie ciekawe ferie zimowe.

Jolanta Kuczyńska