Aktualności z oddziału

Jeśli chodzi o promocję czytelnictwa wśród dzieci, to jest to dla nas priorytet i nie poddajemy się tak łatwo, nawet wirusowi SARS-COV 2. Skoro u nas nie ma warunków aby bezpiecznie przyjąć dzieci, my wybieramy się do nich. Nasza pani bibliotekarka Jola Kuczyńska 23 września odwiedziła grupę Stokrotki w Przedszkolu, gdzie zorganizowała: „Jesienne spotkanie z jeżykiem”. Dzieci uczestniczyły w pogadance o jesieni, zwyczajach jeży, wysłuchały wiersza Hanny Zdzitowickiej „Jeż” oraz opowiadania „Mieszkanie jeża”, miały też okazję obejrzeć wiele książek z biblioteki o tych uroczych, kolczastych zwierzątkach.

Kolejnego dnia pani Jola przeprowadziła jesienne zajęcia dla grup: „Jeżyki”, „Motylki” i „Tygryski”. U tych ostatnich tematem były „Dary jesieni”, a czytano bajkę „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Jest to przezabawna historia o tym, że prawdziwe szczęście można odnaleźć tylko dzieląc je z innymi. Zajęcia czytelnicze przeprowadzono na świeżym powietrzu, w jesiennej scenerii przygotowanej przez prowadzącą bibliotekarkę. Zapraszamy dzieci do biblioteki po piękne książeczki nie tylko o wiewiórkach i jeżykach, obecnie mamy dużo nowości.

M.

Ferie w bibliotece odbyły się z uśmiechem na twarzy. Zima co prawda nie dopisała i śniegu nie było, zatem stworzyliśmy ją sami poprzez czytanie zimowych bajek i zimowe rysunki.

W trakcie zajęć plastycznych dzieci tworzyły nie tylko zimowe krajobrazy, ale też portrety kotów i smoków, walentynki, ryżowe kwiaty, siedmiomilowe buty a nawet… skarpetkowe robaczki. Gościliśmy radcę prawnego panią Bernadettę Baszak oraz logopedę panią Małgorzatę Szczepańską. Panie przekazały feriowiczom przydatną wiedzę, w bardzo ciekawej, zabawowej formie. Dziękujemy!

23 stycznia w bibliotece odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wśród licznie przybyłych seniorów były babcie i dziadkowie, w tym dwóch grających na instrumentach: na akordeonie pan Zygmunt Bodak i na gitarze pan Zygmunt Stroński.

Dzieci na zajęciach bibliotecznych przygotowały dla ukochanych babć i dziadków poetycki występ, na zakończenie którego wręczyły wykonane na zajęciach czwartkowych laurki w kształcie koszy i kubeczków.

Dziadkowie i babcie otrzymali ponadto ordery uśmiechu, wzięli także udział w mini loterii, w której każdy los wygrywał. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek przy muzyce.

Dziękujemy za otrzymane słodycze, szczególnie pani Dorocie za upieczenie pysznych babeczek. Dziękujemy także panom Zygmuntom za umilenie popołudnia w bibliotece muzyką i śpiewem, wszystkim zaś dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

Jolanta Kuczyńska

Świąteczne spotkania w bibliotece to czas poznawania przez dzieci książeczek o św. Mikołaju i o tradycji Świąt Bożego Narodzenia. To czas baśni i bajek, które przybliżają świąteczną magię i radość.

13 grudnia do biblioteki przybyła klasa I SP nr 2 wraz z opiekunami. Dzieciom przybliżono bajki i baśnie, gdzie występuje dobro i zło. Na ten też temat prowadziliśmy rozmowy i rozwiązywaliśmy choinkową zagadkę z bombkami, które przedstawiały postacie z bajek. Cieszy nas bardzo, że uczniowie potrafili bezbłędnie odgadywać tytuły książek.

Następnie zapoznano dzieci z treścią bajki H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Uczestnicy spotkania słuchali opowiadania z wielką uwagą, a na zakończenie bibliotekarka wcieliła się w postać dziewczynki z zapałkami, zaś w tle odtworzono fragment słuchowiska muzycznego nawiązującego do książki.

Jolanta Kuczyńska

Kurier Gryfowski Wrzesień-Październik 2020