DKK „Nie-poczytalni”

W projekcie zatytułowanym „Pewien playboy z Gryfowa czyli Sex, przemoc i śledzie w oleju. Limerykiem po okolicy wiosłując gitarą poprowadzi Państwa Grzegorz Żak” wszystko wymykało się spoza schematu, tak bardzo, jak jego autor wyżej wymieniony imć Grzegorz Żak. Nie obrażę go mam nadzieję, uznając za zwierzę sceniczne najwyższej klasy i próby. Przyszedł pan Żak na świat na scenie zapewne, z wszelkimi talentami, jakimi można się narodzić plus z jednym darem boskim, jakim jest umiejętność owinięcia sobie publiki wokół małego palca. I owijał w Gryfowie, czarował, obezwładniał, niczym zdolny pająk tkał swoją sieć, a zgromadzeni posłusznie szli w nią śpiewając i śmiejąc się do rozpuku. Ponoć jedna minuta śmiechu przedłuża życie o około 10 minut. Półtorej godziny występu Żaka to 1000 dodatkowych minut życia, czyli ponad 16 godzin! A śmialiśmy się nie z byle czego. Zaserwował bowiem gryfowianom autor rozrywkę inteligentną, wyrafinowaną, radosną i świeżą. Polecam każdemu spotkanie z moim największym odkryciem ostatniego dziesięciolecia, wyłączając osoby ze świeżymi szwami chirurgicznymi – mogą popękać.

Marzena Wojciechowska

16 października Biblioteka Publiczna zrobiła niespodziankę najmłodszym dzieciom z Gryfowa i Ubocza i zaprosiła je na spotkanie z Wiolettą Piasecką. Niełatwo jest utrzymać pełną salę maluchów w napięciu, niełatwo skupić ich uwagę, o zachowaniu bezwzględnej ciszy nie ma co marzyć.

Dzięki inicjatywie Dyskusyjnego Klubu Książki „Nie-poczytalni” działającego przy Bibliotece Publicznej, 6 grudnia w galerii ECKI gryfowianie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się ze ze znaną polską dziennikarką, korespondentką wojenną i reporterką Marią Wiernikowską. M. Wiernikowska współpracowała m.in. z Polskim Radiem i Radiem ZET, pisała relacje dla "Gazety Wyborczej". Przez wiele lat tworzyła reportaże i materiały dla Telewizji Polskiej, m.in. z punktów zapalnych na całym świecie (Jugosławia, Czeczenia, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Afganistan). Zasłynęła wstrząsającymi materiałami z katastrofalnej powodzi tysiąclecia w Polsce z 1997. Była autorką cyklu reportaży Telewizja objazdowa nadawanych w TVP Info, napisała także kontrowersyjną książkę „Zwariowałam, czyli widziałam w Klewkach” (o korupcji i niewyjaśnionych aferach we współczesnej Polsce).

Promować czytelnictwo można w różny sposób.
Tak robi to Dyskusyjny Klub Książki „Nie-poczytalni””.
Zapraszamy do obejrzenia filmu.

biblioteka spotkanie autorskie leszek szczasnyOrientalny wieczór podróżniczy, który odbył się w galerii ECKI zorganizował działający od 2009 roku przy Bibliotece Publicznej Dyskusyjny Klub Książki „Nie-poczytalni”. W ekscytującą podróż po Turcji, bez potrzeby opuszczania wygodnego krzesła, zaprosił zebranych Leszek Szczasny.

Kurier Gryfowski Wrzesień-Październik 2020
Wrzesień-Październik 2020