Nasilenie się zjawisk na wielu płaszczyznach życia związanych z odkrywaniem, zachowywaniem, refleksją i praktycznym wykorzystaniem dla dobra społeczeństwa i regionu materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego gminy Gryfów Śląski i jej najbliższych okolic, skłoniło organizatorów ( Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu, Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Publiczna Biblioteka Miasta i Gminy Gryfów Śląski i Towarzystwo Miłośników Gryfowa) do zorganizowania serii konferencji naukowych poświęconych temu zagadnieniu.

14 lutego w sali konferencyjnej gryfowskiego ratusza odbyła się pierwsza z planowanych konferencji pt. Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic. Działania zachowawcze-przywracanie znaczeń-czynniki rozwoju integracji społecznej.

Jako prelegenci z interesującymi wykładami wystąpili:
Olgierd Poniźnik – Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski – „Gryfów Śląski nabiera kolorów”,
dr Jarosław Bogacki – prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego – „Przywracanie ciągłości dziedzictwa kulturowego Gryfowa Śląskiego na podstawie piśmiennictwa niemieckojęzycznego”,
Barbara Grzybek – kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Lubaniu – „Skąd przybyli – osadnicy na Ziemi Gryfowskiej po 1945 roku”,
dr hab. Robert Klementowski – Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP Oddział we Wrocławiu – „Plany zmian administracyjnych z 1953 r. w odniesieniu do Gryfowa Śląskiego i Lwówka Śląskiego”,
Jan Wysopal - wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa – „Towarzystwo Miłośników Gryfowa jako katalizator integracji społeczeństwa lokalnego”.

W konferencji, która została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uczestniczyło 70 osób. Na sali poza licznie zgromadzonymi gryfowianami, znalazło się wielu regionalistów oraz gości z sąsiednich miast m.in. Lwówka Śląskiego, Lubania i Jeleniej Góry.

Druga część konferencji odbędzie się 6 czerwca, również w sali konferencyjnej gryfowskiego ratusza. Serdecznie zapraszamy.