Od kilku lat Biblioteka Publiczna w Gryfowie Śląskim organizuje w galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego spotkanie integracyjne z dziećmi, młodzieżą niepełnosprawną i ich rodzicami. Uczestnikami spotkań są mieszkańcy gmin Gryfów Śląski oraz Mirsk. W tym roku nasza impreza integracyjna odbyła się 13 lutego czyli w przeddzień walentynek, w związku z czym zaaranżowano walentynkową oprawę z czerwonym sercem w roli głównej, a wszystko pod hasłem „Dzielimy się sercem”.

Nasi goście zza między przybyli do nas w komplecie z przewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Specjalnej Troski w Mirsku panią Danutą Szeląg na czele.

Spotkanie tradycyjnie już rozpoczął występ młodzieży gimnazjalnej działającej pod kierunkiem pań: Anity Ochockiej i Elżbiety Kilarskiej.

Gimnazjaliści przedstawili program słowno-muzyczny oraz prezentację multimedialną dotyczącą walentynek. Po występie pałeczkę dowodzenia przejęła pani Jolanta Kuczyńska i od tej chwili każdy gość był zaangażowany we wspaniałą zabawę przy muzyce, z konkursami, losami, walentynkowymi serduszkami i wierszykami. Wspólnym dziełem uczestników było ogromne czerwone serce z imionami, które po zakończeniu zabawy zostało wyeksponowane na wystawie w bibliotece.

Organizatorzy serdecznie dziękują za współpracę i zaangażowanie pani radnej Urszuli Madze, która tradycyjnie już była głównym sponsorem imprezy. Za wsparcie w postaci słodkości dziękujemy pani Danucie Szeląg, bibliotekarkom za upieczenie pysznych ciast, Sandrze Gałce za podarowanie figurek dla wszystkich uczestników zabawy oraz pani Basi ze sklepu „Grafitti” za wykonanie serduszek.

To było wspaniały, pełen dobrej energii i radości wspólnie spędzony czas. A przede wszystkim było to spotkanie wyczekiwane przez młodzież, która nie pytała, czy się ono odbędzie w tym roku, tylko o której godzinie. To dla organizatorów wyraźny sygnał, że przedsięwzięcie należy kontynuować, a także pomyśleć o kolejnych, w których będą mogły wziąć udział osoby niepełnosprawne.

Takim przedsięwzięciem w Mirsku jest m.in. coroczny bal karnawałowy, w którym dzięki współpracy z mirskim TPD i jego przewodnicząca panią Danutą Szeląg możemy uczestniczyć.

Tradycje mamy wypracowane, czas pomyśleć o większej częstotliwości, wprowadzeniu nowych form. Bo zapotrzebowanie na taką działalność jest ogromne.

M.