3 czerwca w Bibliotece w Rząsinach odbyło się Święto Białego Bociana. Na spotkanie przybyło około 40 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rząsinach. Pogoda dopisywała, słoneczko grzało niesamowicie mocno, ale mimo wszystko bociany doleciały. Dzieci na początku wysłuchały ciekawostek o bocianach, następnie zostały przydzielone im role dorosłych i małych bocianów, żabek oraz kukułki.

Dorosłe bociany budowały swoje gniazda, pilnowały ich i wysiadywały jaja. Bociani ojcowie fruwali nad łąkami szukając pożywienia. Wreszcie, po długim oczekiwaniu, jedna z rodzin narobiła wiele hałasu, że w ich gnieździe zamiast bocianiego jajka znajduje się ogromnie dziwne, duże jajo. Wszystkie bociany zleciały się do feralnego gniazda i zobaczyły, że zamiast białego bocianka, wykluła się kukułka, która krążąc wokół, krzyczała ku-ku, ku-ku zamiast kle-kle. Po powrocie rodzice znaleźli w swoich gniazdach świeżo wyklute, małe bociany. Teraz dopiero zaczęła się prawdziwa praca dorosłych. Bociany uwijały się jak w ukropie szukając pożywienia, żeby nakarmić maleństwa oraz niesforną kukułkę. Po nakarmieniu nastąpiła próba pierwszego fruwania i szukania pożywienia. Było trudno, ale szło coraz lepiej, aż w końcu wszystkie bociany wzniosły się w górę, odszukały łąkę z pożywieniem a następnie osiadły w chłodnym miejscu szukając picia. Znalazły napoje i zaspokoiły pragnienie. Bardzo zmęczone bociany po przeżyciu ciekawej przygody, powróciły do swoich prawdziwych postaci.

Pragnę podziękować wychowawczyniom: Edycie Tkacz, Ewie Chorzępie, Małgorzacie Zapartej oraz Teresie Szymanel za wspólne spotkanie i zabawę. Chciałabym zaznaczyć, iż panie też miały swoje role zielonych żabek, za co także im dziękuję. Zapraszam do współpracy i częstszego odwiedzania biblioteki.

Jadwiga Miłan

Podziękowanie

Pragnę podziękować dyrekcji Szkoły Podstawowej w Rząsinach za przekazanie do biblioteki klawiatury do komputera oraz dużego biurka pod dwa komputery.