Nie ma jak u mamy

W bibliotece w Rząsinach 27 maja odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki. Dzieci z klas pierwszych przygotowały wierszyki, piosenki oraz laurki dla swoich mam. Dzieci odśpiewały również tradycyjne sto lat wręczając przy tym po różyczce. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przy cieście i herbatce. Aby umilić spotkanie dzieci wraz z mamami i panią Ewą ułożyły spontanicznie o sobie i mamie piosenkę a było to tak:

Moja mama ciągle sprząta pierze
myje wciąż się krząta. /Eliza/

A ja chętnie jej pomogę
i umyję dziś podłogę. /Bartek/

Przyszła Julcia powiedziała
moja mama jest wspaniała. /Julka/

A mój Daniel już nie psoci
Sprząta myje aż się poci. /Daniel/

A Majeczka moja miła
posprzątała i pomyła. /Maja/

To Kornelka grzeczna była
i mamusię utuliła. /Kornelia/

Po piosence mamy powspominały swoje szkolne lata jak one same cieszyły się wręczając swoim mamom laurki oglądając stare biblioteczne kronik z poprzednich lat. Spotkanie przebiegało w ciepłej i miłej atmosferze przy dźwiękach melodii o mamie. Pragnę podziękować pani Ewie Chorzępie za współpracę i pomoc w przygotowaniu spotkania.

W świecie książek

13 maja pod takim hasłem dla uczniów klas pierwszych w bibliotece w Rząsinach odbyło się pasowanie na czytelnika. Na początku spotkania dzieci zapoznały się ogólnie z biblioteką formą wypożyczania i znaczeniem słowa pasowanie. Później wysłuchały wierszy o książkach i dowiedziały się w jaki sposób należy je szanować. Następnie każdy z uczniów otrzymał jakąś bajkę i na potwierdzenie że zna alfabet i umie czytać musiał przeczytać krótki jej fragment. Po zapoznaniu się z ich możliwościami czytelniczymi wszyscy razem przystąpili do przyrzeczenia o poszanowaniu książek i czerpaniu radości z ich czytania. Potem każdy uczeń został pasowany wielką książką w ramię i od tej pory stał się prawdziwym czytelnikiem biblioteki. W nagrodę każdy czytelnik otrzymał zeszyt i długopis którym podpisał się własnym imieniem i nazwiskiem. Dla rozweselenia spotkania uczestnicy nosili na głowie książkę tak aby nie upadła. A na koniec otrzymali po lizaku i wpisali się do kroniki. Biblioteka zaprasza nowo pasowanych i nie tylko do częstszego wypożyczania.