20 listopada gryfowscy miłośnicy poezji spotkali się w Bibliotece Publicznej na wieczorze poetyckim Jana Owczarka zatytułowanym „Strofy nad brzegiem Kwisy”. W trakcie spotkania zebrani usłyszeli wiersze z najnowszego tomiku „Niedokończona baśń”, a także z poprzednich wydawnictw m.in. „Geneaologia” i „Kamyk nad morzem”. Goście mieli wiele pytań i opinii dotyczących poezji pana Jana, na które autor chętnie odpowiadał i polemizował z zebranymi. Wieczór był prawdziwą ucztą duchową zarówno dla pasjonatów słowa pisanego, jak i wielbicieli metafizycznych anegdot i legend, którymi Jan Owczarek chętnie się dzielił.

O autorze i jego poezji:

Ma duszę pielgrzyma. Lubi wędrować, a poezja w jego przekonaniu to stan, a nie chwila (wedle zasady, że „Poetą się jest”, a nie: „Poetą się bywa”). Poezja to wysokie rzemiosło, wymagające pracy, wykuwania obrazu i tekstu. To melodia, o czym świat tak dawno zapomniał. Jako pielgrzym wie, że Droga jest pełna znaków, których wypatruje cierpliwie na swoich szlakach. Czyta pismo chmur i pozdrawia odrzutowce prujące po niebie. Wciąż mieszka w Królestwie Marzeń.

Nota biograficzna

Urodził się w Piechowicach, mieszka w Jeleniej Górze, od dziecka związany był z Karkonoszami. Jest absolwentem filologii polskiej i podyplomowej historii (na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Oświaty w Kaliszu a także nauczycielem języka polskiego w I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Z zamiłowania krajoznawca, podróżnik i fotograf. Zajmuje się okazjonalnie przewodnictwem (jest przewodnikiem sudeckim) i pilotażem wycieczek. Jest także instruktorem krajoznawstwa i przewodnictwa.

Wydał siedem tomików wierszy m.in.: „Kantyczka prowincjonalna”, „Chwila mistyczna”, „Kamyk znad morza”, „Pieśń o Ziemi”, „Niedokończona baśń” oraz prozatorski zbiór pt. „Syberiada i inne opowiadania z gór”. Współtworzył antologię poezji patriotycznej „A w sercu Polska” wydaną przez Jeleniogórski Klub Literacki. Jego teksty spotkać można także w kilkunastu antologiach i almanachach. Jest laureatem kilku konkursów literackich oraz autorem szkiców, recenzji i tekstów literackich zamieszczonych m.in. w „Arcanach”, „Gazecie Kulturalnej”, „Nowym Państwie”, „Odrze”, „Perspektywach Kultury”, czy „Polonistyce”,

Swoje utwory zamieszczał także w lokalnych czasopismach i almanachach (wydawanych przez Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki oraz Stowarzyszenie „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”). Ponad dziesięć lat współredaguje parafialne pismo „Boża Winnica”.

Publikował też zdjęcia. Ma za sobą kilka fotograficznych wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych.